Vytisknout
Kategorie: Zajímavosti
Zobrazení: 654

ankheg 4e

Ankheg je velká hmyzoidní nestvůra s mnoha útlými končetinami a obrovskými tykadly. Bývá zahrabaný v zemi a z ní také loví.

ankheg 4e

Ankheg je velká hmyzoidní nestvůra s mnoha útlými končetinami a obrovskými tykadly. Bývá zahrabaný v zemi a z ní také loví.

Prostředí

Žijí v teplém podnebí a pobývají v částečně zhroucených děrách zhruba 12m pod povrchem. Ankhegové loví v lesech a travinách, kde se jejich oběť zatoulá do jejich pastí. Pokud se oblast jejich výskytu stane příliš pustá, přesunou se do bohatších oblastí. Tunely ankhegů jsou někdy zaplněny pozůstatky jejich obětí, vajíček nebo chitinu. Tunely jsou dlouhe mezi 18-45m a vysoké 1,5m. Jejich prázdné tunely jsou využívány k různým účelům, jako je spánek nebo hibernace.

Boj

ankheg 5e

Ankhegové jsou predátoři, kteří loví ze zálohy, přičemž na svou obět čekají v hloubce 1,5-3m dokud se nedostane do jejich dosahu.Jejich útok je rychlý. Svou oběť drtí v dolních čelistech zamezujíc jí v úniku a zároveň s tím ji napadají kyselinovými trávícími šťávami. Pokud mají problém svou oběť rychle udolat, začnou po ní stříkat kyselinu. Pokud několik ankhegů útočí na družinu, každý se snaží útočit na jiný cíl. Pokud je oběť pod útokem více jedinců, ankhegové se o ni začnou rvát.

Ekologie

Vyskytují se často sami, v páru nebo shluku.

Potrava

Živiny získávají ze země, ale také k životu potřebují čerstvé maso. Také se živí rozkládajícím se masem.

 

Fyziologie

ankheg 3e

Ankhegové mají vidění ve tmě, vysokou citlivost na otřesy v okruhu 18m a silné chitinové brnění. Kyselina, kterou ankhegové útočí jsou ve skutečnosti trávící šťávy, které využívá jejich trávící systém k trávení potravy. Po útoku kyselinou můžou svou potravu strávit až za 6 hodin, kdy se jim trávící šťávy obnoví. V chladnějších oblastech během zimi hibernují a živiny získávají skrze svou tělesnou schránku a tykadla.

 

Životní cyklus

ankheg stages

Ankhegové se páří během podzimu. Oplodněná zamice poté zabije samce a naklade do něj 6-12 vajec. Obvykle velký počet vajec přežije a mezi 2-10 dny se z nich vylíhnou larvy, které se začnou živit. Ty neloví a zůstávají schované zatímco matka jim nosí potravu. Po roce jsou schopné se osamostatnit.

Kolem druhého roku mladí ankhegové začnou před zimou shazovat svou tělesnou schránku. Něco málo do deseti dnů shodí starou a stihne jim narůst nová. Během tohoto procesu jsou tito mladí jedince pomalí a zranitelní. Na svou obranu vylučují tekutinu, která páchne jako shnilé ovoce. Tato taktika se může také obrátit proti nim, pokud se najdou tací, kteří budou vyhledávat tento pach.

 

Využití

ankheg 2e

Ankhegové můžou být velmi užiteční pro farmáře. Jejich tunely přivádí vodu a exkremnty obohacují půdu o minerály. Díry ankhegů také provzdušnují blízkou půdu, což dokáže zvýšit úrodu až o 15%, za předpokladu, že jejich populace je správně řízena.

Schránka ze zabitého ankhega váží kolem 50kg a zbrojíři jako je třeba Taerom Fuiruim z Beregostu z nich můžou ukovat brnění. Výroba takového brnění zabere 3 dny a kvalitou se vyrovná téměř plné plátové zbroji, přičemž je ale nesrovnatelně lehčí. Výhodou tedy je, že jej může nosit i jedinec, který by jinak tak těžké brnění jako je plně plátové neunesl. Taerom tvrdí, že prodává brnění z ankhega za 20000zl šlechticům, ale pokud si někdo donese vlastní materiál (schránku ankhega), pak si vezme peníze jen za práci tj. 4000zl.

 

Vlastnosti

anims ankheg animated

3. edice D&D statistiky

Obecné informace

Vzhled